AKTUALNOŚCI PRAWNE

Krajowa Rada Notarialna :

Aktualności samorządowe oraz komunikaty prasowe


Stowarzyszenie Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej :

Aktualności stowarzyszenia





październik /2015

ZMIANY W PRAWIE SPADKOWYM NOWELIZACJI KC, KPC, USTAWY O FUNKCJACH KONSULÓW RP

Z dniem 18 października 2015 roku nastąpiły niezwykle istotne zmiany w prawie spadkowym, wprowadzone ustawą o zmianie ustawy – kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw z dnia 20 marca 2015 roku (Dz.U. z 2015 r., poz. 539). .

Ustawa o zmianie ustawy

wrzesień /2015

ZAKAZ ZBYWANIA NIERUCHOMOŚCI – WYKREŚLENIE Z KSIĘGI WIECZYSTEJ

Zgodnie z art. 755 kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli przedmiotem zabezpieczenia nie jest roszczenie pieniężne, sąd udziela zabezpieczenia w taki sposób, jaki stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni, nie wyłączając sposobów przewidzianych dla zabezpieczenia roszczeń pieniężnych. W szczególności sąd może: 2) ustanowić zakaz zbywania przedmiotów lub praw objętych postępowaniem. Co do upadku zabezpieczenia, należy wskazać dwa kluczowe przepisy: – w przypadku uwzględnienia roszczenia przez SĄD – zgodnie z art. 757 kpc: Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej albo sąd inaczej nie postanowi, zabezpieczenie udzielone według przepisów niniejszego tytułu upada po upływie miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia uwzględniającego roszczenie, które podlegało zabezpieczeniu. Na wniosek obowiązanego sąd wydaje postanowienie stwierdzające upadek zabezpieczenia. – w przypadku zwrotu lub odrzucenia pozwu (wniosku), oddalenia powództwa (wniosku), umorzenia postępowania – zgodnie z art. 744 kpc: § 1. W razie prawomocnego zwrotu albo odrzucenia pozwu lub wniosku, oddalenia powództwa lub wniosku albo umorzenia postępowania, zabezpieczenie upada. § 2. Zabezpieczenie upada również, gdy zostało udzielone przed wszczęciem postępowania, jeżeli uprawniony nie wystąpił we wszczętym postępowaniu w sprawie o całość roszczenia lub też wystąpił o roszczenia inne niż to, które zostało zabezpieczone. § 3. W sprawach wymienionych w § 1 i § 2 przepis art. 7541 § 3 stosuje się odpowiednio. W przypadku zabezpieczeń opisanych we wstępie – nie istnieją żadne przepisy szczególne, regulujące upadek tych zabezpieczeń, tym samym, stosujemy reguły wymienione w art. 757 i 744 kpc.Dlatego też, dowodem upadku tych zabezpieczeń będzie prawomocny wyrok, albo uwzględniający roszczenie, albo prawomocne orzeczenie spełniające dyspozycję art. 744 kpc. Zgodnie z powszechną praktyką Sądów wieczystoksięgowych – przedłożenie prawomocnego orzeczenia opisanego w akapicie powyżej jest niewystarczające dla wykreślenia takiego zabezpieczenia z księgi wieczystej. Sądy oddalając wnioski, do których dołączono takie orzeczenia, stwierdzają, iż nie zostały dołączone dokumenty będące podstawą dokonania wpisu. Za dokument, będący podstawą wpisu do księgi wieczystej, Sądy uznają postanowienie wydane w trybie art. 7541 § 3, zgodnie z którym: Na wniosek obowiązanego sąd wyda postanowienie stwierdzające upadek zabezpieczenia.


sierpień /2015

UCHWAŁA SN Z 10.07.2015, III CZP 40/15, STAROSTA (PREZYDENT MIASTA NA PRAWACH POWIATU) WYKONUJĄCY ZADANIA Z ZAKRESU ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ MOŻE UDZIELIĆ PEŁNOMOCNICTWA DO ZŁOŻENIA OŚWIADCZENIA O WYPOWIEDZENIU WYSOKOŚCI OPŁATY ROCZNEJ Z TYTUŁU UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO NIERUCHOMOŚCI STANOWIĄCEJ WŁASNOŚĆ SKARBU PAŃSTWA

Starosta (prezydent miasta na prawach powiatu) wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej może udzielić pełnomocnictwa do złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa (art. 11 ust. 1 i art. 78 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami jedn. tekst: Dz. U. z 2014 r., poz. 518 ze zm.).

Uzasadnienie wniosku
źródło: www.sn.pl


lipiec /2015

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 650/2012 Z DNIA 4 LIPCA 2012 ROKU

Dnia 17 sierpnia 2015 roku w większości krajów UE (w tym także w Polsce) zacznie być stosowane rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 z dnia 4 lipca 2012 roku w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego (Dz.Urz.UE.L Nr 201, str. 107)..

Treść rozporządzenia


czerwiec /2015

TERMIN EGZAMINU NOTARIALNEGO

Minister Sprawiedliwości, na podstawie art. 74 § 5 i art. 74a § 1 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 164, z późn. zm.), wyznacza termin egzaminu notarialnego dla osób, które ukończyły aplikację notarialną, o której mowa w art. 11 pkt 4 ustawy – Prawo o notariacie i otrzymały zaświadczenie o jej odbyciu oraz dla osób, o których mowa w art. 12 § 2-2b ustawy – Prawo o notariacie, na dzień 8 września 2015 r. godz. 10.00 (dzień pierwszy – w którym zdający będą rozwiązywać zadanie z pierwszej części egzaminu, polegające na opracowaniu pierwszego projektu aktu notarialnego), na dzień 9 września 2015 r. godz. 10.00 (dzień drugi – w którym zdający będą rozwiązywać zadanie z drugiej części egzaminu, polegające na opracowaniu drugiego projektu aktu notarialnego) oraz na dzień 10 września 2015 r. godz. 10.00 (dzień trzeci – w którym zdający będą rozwiązywać zadanie z trzeciej części egzaminu, polegające na opracowaniu projektu odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności albo na opracowaniu projektu czynności notarialnej innej niż akt notarialny).

Całość ogłoszenia. źródło:ms.gov.pl


maj /2015

ORZECZENIE SN Z 13.05.2015, IZBA CYWILNA, III CZP 116/14 – NIEDOPUSZCZALNOŚĆ PODZIAŁU PRZEZ UŻYTKOWNIKA WIECZYSTEGO GRUNTU ODDANEGO W UŻYTKOWANIE WIECZYSTE

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 2015r: Użytkownik wieczysty nie może dokonać podziału gruntu oddanego mu w użytkowanie wieczyste.

źródło: www.sn.pl


kwiecień /2015

WYROK NSA Z 3.02.2015, II FSK 3241/12 – PODATEK OD HIPOTEKI USTANAWIANEJ CELEM ZABEZPIECZENIA ZWROTU BONIFIKATY NA RZECZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 lutego 2015 r., II FSK 3241/12: TEZA Ustanowienie hipoteki zabezpieczającej ewentualny zwrot bonifikaty udzielonej na zakup własności lokalu mieszkalnego wyodrębnionego z nieruchomości należącej do jednostki samorządu terytorialnego podlega wyłączeniu od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

źródło: orzeczenia.ms.gov.pl